Styczeń
2012.01.06 I Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych i Grup Misyjnych w Tarnobrzegu 06 Styczeń
2012.01.06 I Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych i Grup Misyjnych w Tarnobrzegu
06 Styczeń 2012
2012.01.14 IV posiedzenie Rady Programowej Fundacji im. Ks. Kard. Adama Kozłowieckiego Serce bez... 14 Styczeń
2012.01.14 IV posiedzenie Rady Programowej Fundacji im. Ks. Kard. Adama Kozłowieckiego Serce bez granic
14 Styczeń 2012
2012.01.26 Spotkanie Rady Programowej Fundacji w prasie ExtraPodkarpacie 26 Styczeń
2012.01.26 Spotkanie Rady Programowej Fundacji w prasie ExtraPodkarpacie
26 Styczeń 2012
2012.01.30 – 12.02 Ferie w Muzeum Ks. Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej 30 Styczeń
2012.01.30 – 12.02 Ferie w Muzeum Ks. Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej
30 Styczeń 2012
Luty
2012.02.01 Akcja Katolicka z Weryni w Muzeum Ks. Kardynała w Hucie Komorowskiej 01 Luty
2012.02.01 Akcja Katolicka z Weryni w Muzeum Ks. Kardynała w Hucie Komorowskiej
01 Luty 2012
2012.02.12 Historyczny sukces Zambii w Pucharze Narodów Afryki 12 Luty
2012.02.12 Historyczny sukces Zambii w Pucharze Narodów Afryki
12 Luty 2012
2012.02.16 Sandomierscy misjonarze w Ekwadorze 16 Luty
2012.02.16 Sandomierscy misjonarze w Ekwadorze
16 Luty 2012
2012.02.16 Fundacja Kozłowieckiego na zaproszenie w Sejmie RP 16 Luty
2012.02.16 Fundacja Kozłowieckiego na zaproszenie w Sejmie RP
16 Luty 2012
2012.02.22 i 29 Wizyta Dzieci ze Szkoły Specjalnej w Kolbuszowej Dolnej 22 Luty
2012.02.22 i 29 Wizyta Dzieci ze Szkoły Specjalnej w Kolbuszowej Dolnej
22 Luty 2012
Marzec
2012.03.13 Uroczystości w Akademii Ignatianum w Krakowie 13 Marzec
2012.03.13 Uroczystości w Akademii Ignatianum w Krakowie
13 Marzec 2012
2012.03.14 Papież Franciszek – Jezuita. Idą nowe czasy. Papież Franciszek pogodzi moc ze... 14 Marzec

2012.03.14 Papież Franciszek – Jezuita. Idą nowe czasy. Papież Franciszek pogodzi moc ze słodyczą

Ks. Inglot: Idą nowe czasy. Papież Franciszek pogodzi moc ze słodyczą

Wywiad z ks. prof. Markiem Inglotem, dziekanem Wydziału Historii Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie Progrm Kontrwywiad - 14.03.2013 r. 8:05 - RMF FM

Posłuchaj wywiadu z Radia RMF

                „Wraz z papieżem Franciszkiem nadchodzą nowe czasy. To, że Franciszek zrezygnował z bogatych szat papieskich, że nie dał ich sobie narzucić, to, że wystąpił bez pelerynki z gronostajami, w zwykłym krzyżu pektoralnym, znaczy, że nadchodzi nowe. On nawet nie przedstawił się jako papież. On będzie pasterzem diecezji rzymskiej”- mówi ks. prof. Marek Inglot, dziekan Wydziału Historii Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Gość Kontrwywiadu RMF FM dziwi się, że „żaden z wcześniejszych papieży nie przyjął imienia Franciszek” i twierdzi, że „nowy papież to papież, który pogodzi moc ze słodyczą”.

Konrad Piasecki: Będzie ksiądz jednym z niewielu, który powie wybór mnie ani odrobinę nie zaskoczył? Marek Inglot: Nie, nie będę, bo wybór mnie zaskoczył. Nawet, kiedy można było się spodziewać. Zwłaszcza po poprzednim konklawe, bo mówiło się dużo o ojcu, o kardynale Bergoglio to mimo wszystko teraz wybór zaskoczył. Stworzone zresztą było takie środowisko, że wybór nie sprzyjał...no właśnie.

Ale to jest tak, że wybór jezuity, jezuitę raduje? Właśnie panie redaktorze, spodziewałem się, że zaczniemy od słówka gratulacji. To gratuluję w takim razie, jezuito. Dziękuję bardzo. Ale to jest tak, że jezuici na świecie świętują od wczoraj wieczora? Na pewno świętują, ale powiem tak. Bardzo mi miło to będzie powiedzieć, bo przywołam kardynała Adama Kozłowieckiego. Jedynego jak do tej pory kardynała, jezuitę polskiego. Który mówił tak: my jezuici jesteśmy znani i dumni z naszej pokory. Więc, powiem, że świętowanie jezuitów też jest pokorne  i skromne.

Jezuici od wczoraj świętują. Pokornie i skromnie

To co się stało w takim razie, ze tych dumnych i pokornych jezuitów nie wybierano na papieży do tej pory? Dlatego, jestem pełen podziwu dla obecnych kardynałów, którzy zdecydowali się wybrać jezuitę.

Kardynał Bergoglio to była postać, którą bardzo rzadko wymieniano w gronie faworytów konklawe. Uważa ksiądz, że kardynałowie tak udanie zwodzili świat zewnętrzny? Może nie kardynałowie, bo co działo się wśród kardynałów, w gronie kardynałów, już po tym konklawe, to tego nie wiemy. Na pewno zwodziły nas tutaj okoliczności, środki, mass-media. Ci, którzy najwięcej mówili o kandydatach na papieża, na Ojca Świętego.

Jestem pełen podziwu dla obecnych kardynałów, którzy zdecydowali się wybrać jezuitę

W sercach kardynałów, kardynał Bergoglio od początku był faworytem. Otóż to, otóż to. Ale czuje ksiądz, że to był wybór, który był już kompromisem? Czy raczej kardynałowie, myśli ksiądz, już wchodzili na konklawe z myślą, że właśnie kardynał Bergoglio? Według mnie, wielu kardynałów miało już takie przekonanie i z taką decyzją już wchodzili. To piąte głosowanie o tym świadczy. W tym kontekście, w kontekście obecnego konklawe, gdzie tylu było kandydatów, wybór po piątym głosowaniu, to o czymś mówi.

Pierwszy jezuita, pierwszy Latynoamerykanin, co przesądziło o tym właśnie wyborze? Ksiądz pewnie powie, że to, że jezuita?

Mówimy wciąż o nowych czasach, więc te nowe czasy rzeczywiście nadchodzą i to też potwierdza Ojciec Święty Franciszek. Wiele nowości. Pierwszy raz Franciszek.

Wiele nowości. Pierwszy raz Franciszek. Nadchodzą nowe czasy.

Aż dziwne, że do tej pory żaden papież tego imienia, jednego z najważniejszych świętych, nie przyjmował.

Właśnie, aż dziwne. Może nie byli tak pokorni. I tu przyszedł kardynał Jorge Mario Bergoglio. Słyszeliśmy wszyscy jego słowa. Widzieliśmy jego postawę. Nie były to gesty spektakularne, ta prostota ubioru. On wyrażał w tym siebie. On jest człowiekiem autentycznym. Ja znałem kardynała Bergoglio, nie osobiście, ale dużo, bo mam kolegów, współbraci, z którymi żyję na co dzień, bywałem w Argentynie, więc dużo o nim wiedziałem. To jest człowiek autentyczny.

Jak go właśnie odczytywać, jaki to jest człowiek, który pierwiastek kardynała Bergoglio będzie najważniejszy dla papieża Franciszka?

To już było widać w tym, co mówił, witał się, przedstawił się jako Biskup Rzymu i witał się z ludem Rzymu. To jest pasterz, pasterz diecezji rzymskiej. Nie przedstawił się jako papież.

Był bardzo świecki w niektórych gestach: dobry wieczór, dobranoc.

Dobry wieczór, dobranoc i dobrego odpoczynku na koniec. To potwierdza, że wchodzi nowość. Ja nie powiedziałbym, że czekają nas rewolucyjne czasy. Nie, on będzie sobą, autentyczny i konsekwentny, Boży człowiek, ewangeliczny człowiek.

Jakim Franciszek jest człowiekiem? Jakim był kardynałem i jakim był człowiekiem, kiedy był jeszcze kardynałem?

Ubogim, prostym, trzymającym z ludem. Widzieliśmy też reakcje w Buenos Aires, bardzo bliski kapłanów, swoich kapłanów w diecezji więc myślę, że to będzie bliskość wśród, pośród ludzi.

Kardynał Bergoglio? Ubogi, prosty, trzymającym z ludem człowiek

Ale raczej człowiek twardy, zdecydowany, wyrazisty, czy łagodny szukający kompromisu? Zdecydowany tak z tym, że niekoniecznie człowiek zdecydowany musi być twardy, nie jest twardy. Może być też łagodny. To jest Boża mądrość i Boże działanie, działa konsekwentnie moc ze słodyczą. To jest do pogodzenia moc ze słodyczą, z łagodnością jest do pogodzenia. Wczoraj na tym balkonie Bazyliki św. Piotra był uśmiechnięty, nieco speszony choć nie miałem wrażenia żeby to był człowiek przerażony tym wyborem? Ja też nie miałam właśnie, że nie był przerażony. To, co się działo zaraz po wyborze, że on zrezygnował z szat, że nie dał sobie narzucić, on był tutaj w tym autentyczny, ale nie dał sobie narzucić, nie dał się przekonać, widzieliśmy wszyscy jakie były szaty przygotowane. Pelerynka z gronostajami, widzieliśmy złoty krzyż wysadzany kamieniami drogimi a zobaczyliśmy go bez tego. Wszystko to zostawił. Był w swoim krzyżu pektoralnym, który nosił jako kardynał. To srebrny, prosty krzyż.

Pelerynka z gronostajami, złoty krzyż wysadzany drogimi kamieniami. On wszystko to zostawił.
Gdyby w ten zakonnej przynależności Franciszka upatrywać tego, co będzie decydować o obliczu pontyfikatu to jaki to będzie pontyfikat? Zakonny. Co wyróżnia jezuitów w kościele? Wszystkich jezuitów wyraża przywiązanie do stolicy świętej, do tego się zobowiązujemy czwartym, specjalnym ślubem szczególnego posłuszeństwa Ojcu Świętemu w sprawach misji.

To teraz jezuita będzie posłuszny Ojcu Świętemu, bo będzie jednością. Otóż to. I zobaczymy. Kuria generalna jezuitów i generał jezuitów mieszka 100 metrów od Pałacu Apostolskiego. Czyli od miejsca... W którym będzie rezydował Franciszek. I jakieś 300 metrów od miejsca, w którym siedzimy. Jezuici w takim potocznym skojarzeniu, strażnicy doktryny, konserwatyści kościelni, jest coś w tym? Jezuitów jest ok 18 tysięcy, ponad 18 tysięcy. I jest to zakon obecny na wszystkich kontynentach. Jest nas bardzo, bardzo wielu. I w tej wielości jest też różnorodność. Ale jakiś wspólny mianownik jest? Wszystko można znaleźć. Nawet wspólne śluby jezuickie. Bo nawet strój jest inny i wiele rzeczy jest innych. Na ile Franciszek , teraz pytam księdza profesora z tej perspektywy rzymskiej, będzie musiał zmierzyć się z problemami kurii. Na ile one rzeczywiście tutaj dominują, te takie przyziemne, doczesne problemy kurii? Dominują w jego zadaniach na te pierwsze miesiące pontyfikatu?

Nowy papież rozwiąże problemy Kurii Rzymskiej łagodnie, ze słodyczą i konsekwentnie
Ja myślę, ze on nie ma jakiejś taktyki. Nie jest przygotowany. On będzie posłuszny Duchowi Świętemu. Na pewno będzie musiał to skonfrontować, system problemu, bo problem jest. Ja na razie nie przeszkadzałbym.  Ale problem jest. On łagodnie, ze słodyczą, ale łagodnie konsekwentnie to zrobi.
Konrad Piasecki      RMF FM
14 Marzec 2012
2012.03.16 ,,Jak to ze lnem było” 16 Marzec
2012.03.16 ,,Jak to ze lnem było”
16 Marzec 2012
2012.03.21 Konkurs na pisankę i palmę Wielkanocną 21 Marzec
2012.03.21 Konkurs na pisankę i palmę Wielkanocną
21 Marzec 2012
Kwiecień
2012.04.11 Wystawa o Ks. Kard. Adamie Kozłowieckim w Sejmie RP 11 Kwiecień
2012.04.11 Wystawa o Ks. Kard. Adamie Kozłowieckim w Sejmie RP
11 Kwiecień 2012
2012.04.19 Serce bez granic w PSP w Majdanie Królewskim 19 Kwiecień
2012.04.19 Serce bez granic w PSP w Majdanie Królewskim
19 Kwiecień 2012
2012.04.19 I Turniej w Tenisie Stołowym im. Ks. Kard. Adama Kozłowieckiego (PSP Brzostowa Góra) 19 Kwiecień
2012.04.19 I Turniej w Tenisie Stołowym im. Ks. Kard. Adama Kozłowieckiego (PSP Brzostowa Góra)
19 Kwiecień 2012
Maj
2012.05.13 „RÓŻANIEC DLA AFRYKI” 13 Maj
2012.05.13 „RÓŻANIEC DLA AFRYKI”
13 Maj 2012
2012.05.14/15 i 21/22 Noc Muzeów 2012 w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego 14 Maj
2012.05.14/15 i 21/22 Noc Muzeów 2012 w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego
14 Maj 2012
2012.05.15 Dzień Biblioteki Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej 15 Maj
2012.05.15 Dzień Biblioteki Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej
15 Maj 2012
2012.05.26 Podsumowanie „Majowych spotkań z pieśnią i muzyką Maryjną” w Muzeum Kardynała... 26 Maj
2012.05.26 Podsumowanie „Majowych spotkań z pieśnią i muzyką Maryjną” w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ
26 Maj 2012
2012.05.27 Wystawa witraży w Hucie Komorowskiej 27 Maj
2012.05.27 Wystawa witraży w Hucie Komorowskiej
27 Maj 2012
2012.05.27 Otwarcie wystawy prac autorstwa Pani Kazimiery Zagroba 27 Maj
2012.05.27 Otwarcie wystawy prac autorstwa Pani Kazimiery Zagroba
27 Maj 2012
Czerwiec
2012.06.01 O Puchar Kardynała A. Kozłowieckiego w Publicznym Gimnazjum w Majdnaie Królewskim 01 Czerwiec
2012.06.01 O Puchar Kardynała A. Kozłowieckiego w Publicznym Gimnazjum w Majdnaie Królewskim
01 Czerwiec 2012
2012.06.01 Dzień Dziecka w Muzeum 01 Czerwiec
2012.06.01 Dzień Dziecka w Muzeum
01 Czerwiec 2012
2012.06.19 Wystawa poświęcona Księdzu Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ w Parlamencie... 19 Czerwiec
2012.06.19 Wystawa poświęcona Księdzu Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ w Parlamencie Europejskim w Brukseli
19 Czerwiec 2012
Lipiec
2012.07.01 i 04 Warsztaty misyjne w Warszawie 01 Lipiec
2012.07.01 i 04 Warsztaty misyjne w Warszawie
01 Lipiec 2012
2012.07.05 Nowy Album poświęcony Ks. Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu 05 Lipiec
2012.07.05 Nowy Album poświęcony Ks. Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu
05 Lipiec 2012
2012.07.10 Wizyta Artystów i Uczestników XII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „KOLBUSZOWA... 10 Lipiec
2012.07.10 Wizyta Artystów i Uczestników XII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „KOLBUSZOWA 2012”
10 Lipiec 2012
Sierpień
2012.08.01 „Claret Gospel” w Rzeszowie pod patronatem „Serca bez granic” 01 Sierpień
2012.08.01 „Claret Gospel” w Rzeszowie pod patronatem „Serca bez granic”
01 Sierpień 2012
2012.08.04 Koncert Zespołu Claret Gospel w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ 04 Sierpień
2012.08.04 Koncert Zespołu Claret Gospel w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ
04 Sierpień 2012
2012.08.10 Otwarcie wystawy haftów gobelinowych w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ 10 Sierpień
2012.08.10 Otwarcie wystawy haftów gobelinowych w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ
10 Sierpień 2012
2012.08.28 Wizyta Dzieci z Raniżowa w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ 28 Sierpień
2012.08.28 Wizyta Dzieci z Raniżowa w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ
28 Sierpień 2012
Wrzesień
2012.09.04-06 Fundacja ,,Serce bez granic” uczestnikiem XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy 04 Wrzesień
2012.09.04-06 Fundacja ,,Serce bez granic” uczestnikiem XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy
04 Wrzesień 2012
2012.09.25 V dni Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego – inauguracja – Majdan Królewski 25 Wrzesień
2012.09.25 V dni Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego – inauguracja – Majdan Królewski
25 Wrzesień 2012
2012.09.28 I Podkarpacki Festiwal Piosenki Misyjnej im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego... 28 Wrzesień

2012.09.28 I Podkarpacki Festiwal Piosenki Misyjnej im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego pod hasłem ,,Serce bez granic”

28 września odbył się I Podkarpacki Festiwal Piosenki Misyjnej pod hasłem ,,Serce bez granic” , który został  zorganizowany przez Fundację im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”, Papieskie Dzieła Misyjne Diecezji Sandomierskiej, Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej.

Konkurs objęli honorowym patronatem:

Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, Ambasador Jan Wieliński, Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta, Podkarpacki Kuratora Oświaty Jacek Wojtas.

Patronatem medialnym konkurs objęli:

TVP3 Rzeszów, Niedziela Sandomierska, Niedziela Rzeszowska, Gość Niedzielny, Korso Kolbuszowskie, Super Nowości, Katolickie Radio VIA, Rozgłośnia Polskiego Radia Rzeszów, Radio Leliwa, ,,Twoje Radio Cmolas” w Cmolasie, www.wrota.podkarpackie.pl www.ko.rzeszow.pl ,www.sandomierz.opoka.org.plwww.cardinalekozlowiecki.plwww.majdankrolewski.eu.

            Nagrody dla laureatów festiwalu zostały ufundowane przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, Panią Marszałek Annę Kowalską, oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty Jacka Wojtasa i Fundację im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego ,,Serce bez granic”, zaś nagrodę specjalną ufundował właściciel Grupy ,,SOTER” Pan Krzysztof Kwaśny, oraz Wójt Gminy Majdan Królewski.

Jury w składzie: ks. Daniel Koryciński Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej, Bartek Jaskot - muzyk, Tomasz Chlebowski - muzyk, Barbara Węglarz- Prezes Stowarzyszenie Szczęśliwy Dom im. Wiktorii i Józefa Ulmów w Rzeszowie, Irena Markowicz redaktor Rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie, Tomasz Szelongiewicz Redaktor Katolickiego Radia ,,Via” w Rzeszowie, po przesłuchaniu zgłoszonych  do  festiwalu 19 wykonawców  w tym soliści i zespoły,  przyznało następujące nagrody.

Nagrodę specjalną Grupy ,,SOTER'' otrzymał Zespół „Misyjna Wspólnota FURAHA”, działający przy Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera w Krośnie.

Jury przyznało w kategorii szkoła specjalna dwie równorzędne nagrody:

Miejsce I dla  Zespołu „WC-PLUS” , działającego przy Domu Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu oraz Miejsce I dla solisty Dawida Sudoła z Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej.

W kategorii szkół gimnazjalnych przyznano:

I Miejsce dla Anny Płudowskiej z Kolbuszowej,

I Miejsce dla Chóru „Cantata” z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim,

II Miejsce dla Zespołu z Publicznego Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II w Tarnobrzegu,

III Miejsce dla Zespołu z Zespołu Szkół w Chwałowicach.

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne jury przyznało następujące miejsca :

Miejsce I zajął Zespół „CDG” z  Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie.

Miejsce II przyznano Paulinie Kodyrze z  Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie,

Miejsce III otrzymał Zespół „Concordia” z Zespołu Szkół Agrotechniczno Ekonomicznych w Weryni.

Miejsce III zajął Zespół „Siloe”  działający przy parafii p.w. Trójcy Świętej  w Rudniku nad Sanem.

            Na zakończenie nagrody oraz dyplomy za udział wręczali: Bogdan Romaniuk Wiceprezes Zarządu Fundacji im. Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego ,, Serce bez granic”, ks. Daniel Koryciński Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej, Wojciech Michoń w imieniu ,,Grupy Soter” oraz Elżbieta Szczur Dyrektor Festiwalu Piosenki Misyjnej i Bartek Jaskot gwiazda festiwalu.

            Podczas Festiwalu Bartek Jaskot z Tomaszem Chlebowskim – Gwiazdy Muzyczne Festiwalu, dali profesjonalny koncert  dla  uczestników, który cieszył się dużym powodzeniem. Niespodzianką zaś stał się występ dr Mieczysława Maziarza, ordynatora  oddziału nefrologii i dializoterapii SP ZOZ w Kolbuszowej, który jak sam podkreśla wspiera misje i działo Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ  i leczenie misjonarzy.

Organizatorzy serdecznie dziękują: Dyrekcji, nauczycielom i młodzieży Publicznego Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim, Dyrektorowi oraz pracownikom Miejskiemu Domu Kultury w Kolbuszowej za pomoc w profesjonalnym nagłośnieniu festiwalu oraz Dyrektorowi i pracownikowi Samorządowego Ośrodka Kultury w Cmolasie za scenę, na której młodzi artyści spełniali swoje marzenia. Bardzo dziękujemy również firmie Pawła Kopcia - Brzostowa Góra, Januszowi Mazgaj, Andrzejowi Gil, Marianowi Barnaś,  firmie Lucyny Hałka, Domowi Weselnemu Restauracja ,,Lucjana'' z Nowej Dęby, Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucie Komorowskiej Panu Andrzejowi Hałka i KGW w Świerczowie.     

            W tegoroczną współpracę z Fundacją włączyło się Koło Gospodyń Wiejskich z Świerczowa na czele z przewodniczącą Jolantą Augustyn.  Podczas Dni Kardynała oraz festiwalu można było również  spróbować wypieków  proziaków, pieczonych na blasze na żywym ogniu oraz degustować regionalne wypieki.

1 października 2012r. minęła I rocznica działalności Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej. Przez ten rok Muzeum odwiedziło ponad pięć i pół tysiąca osób z kraju i zagranicy, prawie z wszystkich kontynentów na świecie. Muzeum przygotowuje się do realizacji projektu pn. „Zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Projekt dofinansowany został z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wokół Muzeum rozpoczęły się prace nad rewitalizacją założenia parkowo-dworskiego w Hucie Komorowskiej, polegającej na konserwacji historycznego założenia parkowo-dworskiego, budowie elementów małej architektury, przebudowie i budowie infrastruktury technicznej obiektów budowlanych związanych z funkcją parku oraz zagospodarowania terenu.

Tekst: Katarzyna Cesarz

 
28 Wrzesień 2012
2012.30.09 Warsztaty dziennikarskie dla seniorów z ,,VIA” Katolickim Radiem Rzeszów 30 Wrzesień

2012.30.09 Warsztaty dziennikarskie dla seniorów z ,,VIA” Katolickim Radiem Rzeszów

W niedzielę 30 września 2012 r. odbyły się w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej warsztaty dziennikarskie dla seniorów, ogranizowane przez ,,VIA'' Katolickie Radio Rzeszów.

Kursanci, po zwiedzeniu Muzeum i zapoznaniu się z postacią Kardynała Kozłowieckiego, uczestniczyli w warsztatach, podczas których czytali listy i pracowali nad materiałami dotyczącymi biografii ,,Misjonarza Afryki''. Miłą niepodzianką była okazja do spotkania świadków przeszłości rodziny Kozłowieckich, a mianowicie pięciu mieszkańców Huty Komorowskiej, którzy cierpliwie odpowiadali na zadane im przez przyszłych dziennikarzy pytania.

30 Wrzesień 2012
Październik
2012.10.02 Alejki w parku Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej 02 Październik

2012.10.02 Alejki w parku Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej

          2 października 2012 r. w Hucie Komorowskiej, w siedzibie Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” podpisano umowę z Wykonawcą na roboty ziemne, podbudowy i nawierzchni ścieżek  na terenie parku przy oficynie dworskiej w Hucie Komorowskiej w ramach realizacji zadania pn. „Odbudowa alejek na terenie zespołu parkowo-dworskiego w Hucie Komorowskiej” w ramach projektu pt. „Rewitalizacja założenia parkowo-dworskiego w Hucie Komorowskiej, polegająca na konserwacji historycznego założenia parkowo- dworskiego, budowie infrastruktury technicznej, budowie elementów małej architektury, przebudowie i budowie infrastruktury technicznej obiektów budowlanych związanych z funkcją parku oraz zagospodarowanie terenu, a mianowicie: scena plenerowa zadaszona i szklarnia w miejscowości Huta Komorowska, gmina Majdan Królewski.” Projekt dofinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego na łączną kwotę 826 995,11 zł. z udziałem środków z Europejskiego Funduszu Rolnego Na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
            W spotkaniu uczestniczyli: Vic-ekonom Diecezji Sandomierskiej, Sekretarz Fundacji, Właściciele Firmy Budowlanej „SKOBUD” z Tarnobrzega oraz Przedstawiciel Nadzoru Budowlanego. Prace będą prowadzone wg przyjętego harmonogramu  robót na terenie parku.

02 Październik 2012
2012.10.04 Otwarcie wystawy ,,Z otwartymi dłońmi” w Norymberdze 04 Październik

2012.10.04 Otwarcie wystawy ,,Z otwartymi dłońmi” w Norymberdze

Dziś o godz. 17:30 w Norymberdze zostanie otwarta wystawa pt. ,,Z otwartymi dłońmi'', poświęcona życiu i działalności ,,Misjonarza Afryki'' - Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ.

Fundację im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego ,,Serce bez granic'' reprezentuje w tym szczególnym dniu w Norymberdze Pan Bogdan Romaniuk - Wiceprezes Zarządu. Z ramienia Diecezji Sandomierskiej wystawę otwierać będzie ks. Marek Drwiła - Vice-ekonom Diecezji Sandomierskiej.

Fundacja składa serdeczne podziękowania:

Pani Genowefie Bialkovski z Monachium - Członkowi Rady Programowej Fundacji, za organizację tego wydarzenia.

Gospodarzowi miejsca, Panu dr Siegfrid Grillmeyer – Dyrektorowi Akademii Caritas Pirckheimer, za udostępnienie miejsca wystawowego oraz jego niezwykle przychylne ustosunkowanie się do prośby prezentacji ekspozycji i jej współorganizacji.

Pani Dianie Löffler z Oddziału Sztuki, Kultury i Wymiany za solidną współpracę z Panią Genowefą Bialkovski w przygotowaniach do wystawy.

Pani Aleksandrze Völkl za przygotowywanie plakatów i zaproszeń.

Administracji budynku, a w szczególności Panu Peterowi Holadowskiemu za pomoc w rozstawieniu wystawy.

Pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej.

Pani Patrycji Ott za oprawę muzyczną wernisażu.

Pani Ninie Kozlowski, tłumaczowi.

Pracownikom Resortu Gospodarczego za przygotowanie poczęstunku.

Wszystkim za wszystko, oraz okazane serce i pomoc.

 

Wystawa „W poszukiwaniu pojednania.
Z otwartymi dłońmi.
Kardynał Adam Kozłowiecki SJ”
Norymberga, 4 października 2012 r.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie informuje, iż w terminie od 4 października do 2 listopada 2012 r. w Akademie Caritas-Pirckheimer-Haus w Norymberdze (Königstraße 64) eksponowana będzie wystawa „W poszukiwaniu pojednania. Z otwartymi dłońmi. Kardynał Adam Kozłowiecki SJ”. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 4 października 2012 r. o godz. 17.30.

Wystawa przygotowana została przez pracowników rzeszowskiego oddziału IPN-u. Powstała we współpracy z Fundacją im. ks. kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego oraz Powiatem Kolbuszowskim. Zgodnie z umową z dn. 25 września 2012 r., podpisaną przez przedstawicieli Fundacji: Pana Bogdana Romaniuka – Wiceprezesa Zarządu Fundacji i Pana Dariusza Bździkota – Sekretarza Zarządu Fundacji, podczas trwania wystawy będzie promowane Województwo Podkarpackie, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca urodzenia Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ.

Wystawa przedstawia osobę oraz działalność ks. kardynała Adama Kozłowieckiego z uwzględnieniem jego osobistych przeżyć oraz działalności duszpasterskiej, społecznej i politycznej, jak również pokazuje formy pielęgnowania pamięci o „człowieku, którego docenił świat”. Współorganizatorami wystawy są Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium oraz Akademie Caritas-Pirckheimer-Haus Nürnberg.

Zwiedzanie wystawy: poniedziałek–piątek w godz.8.00–20.00; sobota–niedziela w godz. 8.00–16.00.
Godziny zwiedzania mogą ulec zmianie w dniu 1 listopada 2012 r.

Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej. Po maturze, 30 lipca 1929 r. wstąpił do zakonu jezuitów. W latach 1929-1931 odbył nowicjat w Starej Wsi koło Brzozowa, przez kolejne dwa lata studiował filozofię w Krakowie, następnie przez rok był wykładowcą młodzieży w Chyrowie. W latach 1934-1938 studiował teologię w kolegium Bobolanum w Lublinie, a 24 czerwca 1937 r. z rąk biskupa Karola Niemiry przyjął święcenia kapłańskie. W listopadzie 1939 r. został aresztowany przez hitlerowców, więziono go w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich, w Wiśniczu, od 20 czerwca 1940 r. przebywał w obozie w Auschwitz, stąd 11 grudnia tego samego roku trafił do obozu w Dachau. Wolność odzyskał 29 kwietnia 1945 r. Wyjechał do Rzymu, tam 15 sierpnia 1945 r. złożył ostatnie śluby zakonne i rozpoczął zupełnie nowy rozdział w swoim życiu. Pomimo tęsknoty za Polską 29 stycznia 1946 r. udał się na misję do Rodezji Północnej (obecna Zambia), włączając się w wymagającą ogromnego zaangażowania pracę misyjną. Jego wysiłek przyniósł wymierne efekty, został zauważony i doceniony. 11 września 1955 roku został konsekrowany na pierwszego biskupa Lusaki. Gdy w 1959 roku papież Jan XXIII ustanowił w Północnej Rodezji niezależną prowincję kościelną, obejmującą arcybiskupstwo Lusaka oraz siedem sufraganii, biskup Kozłowiecki został podniesiony do godności arcybiskupa archidiecezji. Nadal działał bardzo aktywnie, m.in. powołał do życia afrykańskie zgromadzenie zakonne na prawach diecezjalnych, sprowadził do Zambii kilka zgromadzeń zakonnych. Adam Kozłowiecki odegrał dużą rolę w okresie uzyskiwania przez Zambię pełnej suwerenności. Współpracował również z Kongregacją Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi. W 1998 r. otrzymał nominację kardynalską. W Polsce był wiele razy, w Ojczyźnie obchodził swoje jubileusze i towarzyszył Janowi Pawłowi II w pielgrzymkach. Odznaczony został m.in. Wielką Komandorią Orderu Wolności (Zambia), Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 roku w szpitalu w Lusace. Pochowany został przy katedrze Dzieciątka Jezus w Lusace.

Żródło:

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/2/21107/Wystawa_W_poszukiwaniu_pojednania_Z_otwartymi_dlonmi_Kardynal_Adam_Kozlowiecki_S.html

04 Październik 2012
2012.10.06 Zakup wyposażenia na potrzeby działalności Muzeum ks. kardynała Adama... 06 Październik

2012.10.06 Zakup wyposażenia na potrzeby działalności Muzeum ks. kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej – Etap I

Ruszyły prace w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej w ramach programu Rozwój infrastruktury kultury/ Infrastruktura kultury - dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 240 000zł.

Diecezja Sandomierska wraz z Fundacją im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego ,,Serce bez granic” realizuje w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ zadanie pn. ,,Zakup wyposażenia na potrzeby działalności Muzeum ks. kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej – Etap I”.

Projekt wystawienniczy: Anna Skołożyńska-Cieciera. Realizacja projektu odbywa się przy współpracy z Lucyną Mizerą oraz  Studiem Projektowania Wnętrz ,,AKWADRAT” z Rzeszowa.

06 Październik 2012
Listopad
2012.11.05 Otwarcie wystawy ,,Z otwartymi dłońmi w Kamieńcu” 05 Listopad

2012.11.05 Otwarcie wystawy ,,Z otwartymi dłońmi w Kamieńcu”

Kardynał w Kamieńcu
,,Jeśli za łaską Bożą się zbawię, to wtedy dopiero zacznę działać tu i tam, nie będę skrępowany ani czasem ani przestrzenią. Jestem przekonany, że stokroć więcej będziemy mogli działać z nieba. Obym się tylko zbawił. Przecież Pan Bóg na pewno nie będzie krępował, bo nie będzie obawy, że strzelę jakieś głupstwo." Te słowa ks. kardynała Adama Kozłowieckiego z listu do jednego ze swoich współbraci w kapłaństwie, w bardzo znaczący sposób wybrzmiały w głównym holu Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kamieńcu (diecezja poznańska). 5 listopada 2012 roku podczas inauguracji wystawy poświęconej misjonarzowi. W czasie uroczystego otwarcia, Genowefa Bendkowska, dyrektor gimnazjum, wyjaśniła skąd pomysł, aby właśnie w Kamieńcu pokazać ekspozycję, pt.” Z otwartymi dłońmi”, którą wcześniej prezentowano już w Norymberdze, Dachau, Polskim Sejmie i w Parlamencie Europejskim w Brukseli. - Nasz nauczyciel języka angielskiego – relacjonowała dyrektor szkoły - Killion Munyama, Zambijczyk, zaproponował, aby przybliżyć naszej młodzieży postać misjonarza - Polaka, całym sercem oddanego Zambii. Z radością podjęłam tę propozycję. Uważam bowiem, że o ludziach, którzy czynili dobro trzeba młodemu człowiekowi mówić jak najczęściej. Ponadto tematyka Afryki nie jest obca, uczniom naszego gimnazjum, choćby ze względu na prowadzone akcje „Adopcji na odległość” oraz „Mój szkolny kolega z Afryki”, gdzie środki finansowe, zebrane przez młodzież, zostały przeznaczone dla Zambii. Genowefa Bendkowska powitała i przedstawiła przybyłych gości. Jako pierwszą Zofię Kozłowiecką, bratanicę kardynała, posłów: Killiona Munyamę, Filipa Libickiego, władze samorządowe miasta oraz: ks. dr Stanisława Cieślaka SJ, który swoją prelekcją uzupełnił to co młodzi ludzie mogli sami przeczytać i zobaczyć na dwudziestu planszach ekspozycyjnych, wystawy. Wykład sprawił, że koleje losu i działalność misyjno-duszpasterska, znamienitego kapłana, nabrały głębszego wymiaru i urealniły postać księdza. Fundację im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego ,,Serce bez granic” reprezentowali Bogdan Romaniuk, wice prezes oraz Dariusz Bździkot sekretarz fundacji. Bogdan Romaniuk przedstawił prezentację multimedialną mówiącą o planach rekonstrukcji pałacu Kozłowieckich, który ma się stać głównym ośrodkiem poświęconym pamięci wielkiego misjonarza oraz Diecezjalnym Centrum Misyjnym o charakterze formacyjno – edukacyjnym. Ośrodek w przyszłości ma służyć również powracającym do ojczystego kraju księżom misjonarzom, często schorowanym po kilkudziesięciu latach pracy nierzadko bez świadczeń emerytalnych. Praca duszpasterska na misjach ma również swoją cenę i bywa nią utrata zdrowia, brak funduszu emerytalnego i świadczeń zdrowotnych. Fundacja „Serce bez granic” ma nadzieję wyjść naprzeciw potrzebom przyjeżdżającym na urlop czy powracającym do kraju misjonarzom tworząc dla nich dom, w którym będą mogli się zatrzymać i nabrać sił. Prawdziwą gratką dla uczniów gimnazjum w Kamieńcu było przybycie Rafała Wieczyńskiego, twórcy filmu o ks. Jerzym Popiełuszce. Autor zaprezentował zwiastun nowego obrazu, który opowiada o życiu, pracy i poczuciu humoru ks. kardynała Adama Kozłowieckiego. Warto przy tej okazji dodać, że młodzież gimnazjalna, która w obiegowej opinii społecznej uchodzi za nie najłatwiejszą, we wzorowym porządku i skupieniu uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach. Wystawa z „Otwartymi dłońmi” idealnie wpisuje się nie tylko w edukacyjną, ale przede wszystkim w wychowawczą rolę szkoły. A i sam kardynał Adam Kozłowiecki w swych planach działania z nieba na pewno wspiera młodzież - przyszłość naszego narodu - choćby z „obawy, że strzeli jakieś głupstwo”

Aleksandra Tabaczyńska, dziennikarka współpracująca z ,,Przewodnikiem Katolickim", ,,Przeglądem Nowotomyskim" oraz z innymi tytułami

Podczas III Rautu Niepodległościowego 10 listopada br. w Szkole Muzycznej im. K. Pendereckiego, ta sama wystawa została otwarta w Dębicy. Na zaproszenie Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” przygotowała tego dnia ekspozycję i prezentację multimedialną dla zaproszonych gości.

05 Listopad 2012
2012.11.25 Wystawa „Serce bez granic” we Wrocławiu 25 Listopad

2012.11.25 Wystawa „Serce bez granic” we Wrocławiu

Relacja z otwarcia wystawy "Serce bez granic" w klasztorze Sióstr Urszulanek pl. Nankiera we Wrocławiu. Przeczytaj artykuł z Gazety Wrocław.

 

25 Listopad 2012
Grudzień
2012.12.03 Oświadczenie senatorskie dotyczące Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ złożone na 18... 03 Grudzień

2012.12.03 Oświadczenie senatorskie dotyczące Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ złożone na 18 posiedzeniu Senatu

Senatorowie Janina Sagatowska i Władysław Ortyl złożyli wspólne oświadczenie dotyczące Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ na 18 posiedzeniu Senatu, które odbyło się w dniu 4 października 2012 roku. Oświadczenie zostało skierowane do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Poniżej link do treści wygłoszonego oświadczenia:

http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/stenogram/oswiadczenia/ortyl/1802.pdf

03 Grudzień 2012
2012.12.16 Otwarto wystawę „Serce bez granic” w Kolbuszowej 16 Grudzień

2012.12.16 Otwarto wystawę „Serce bez granic” w Kolbuszowej

KOZŁOWIECKI w Kolegiacie Kolbuszowskiej


         Proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej ks. Lucjan Szulmierz wraz Zarządem Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” w dniu 16 grudnia 2012r. otworzyli wystawę poświęcona Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ. Na otwarcie przybyła również bratanica kardynała siostra Oktawia Kozłowiecka. Siostra Oktawia przybliżyła wszystkim obecnym na mszy św. postać swojego stryja. Zmarły we wrześniu 2007r. Ksiądz Kardynał Adam Kozłowiecki był symbolem polskości Ambasadorem Polski w Afryce w jej najlepszym ujęciu, przez ponad 61 lat z ogromnymi sukcesami pełniąc swą misję w Rodezji Północnej, obecnie Zambii. Za wybitne zasługi został uhonorowany wysokimi odznaczeniami polskimi, zambijskimi i francuską Legią Honorową. Czynnie wspierał naród zambijski w walce o równouprawnienie ras i prawo dostępu Afrykańczyków do osiągnięć cywilizacji. Jego imię nie jest obce Królowej Brytyjskiej Elżbiecie II. Swoją postawą zyskał sobie życzliwą pamięć zarówno elit Zambii, jak i prostych ludzi, którym dane było spotkać Go na swej drodze życia.
Jako więzień Auschwitz i Dachau, Adam Kozłowiecki nawiązał bliskie kontakty
z więźniami z całej Europy podczas ponad pięciu lat wojny spędzonych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Zawarte tam znajomości i przyjaźnie zaowocowały więzami na całe życie. Jako kardynał wielokrotnie wspominał, że często otrzymywał pomoc materialną od swoich obozowych przyjaciół z Niemiec. Fakt ten stanowi niezwykłe świadectwo europejskiej wspólnoty wartości, która połączyła skonfliktowane narody Europy we wspólnej walce o godność osoby ludzkiej
i zaowocowała na innych kontynentach.
Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu przyznano najwyższe odznaczenia w Zambii (Zambijski Order Wolności), Polsce (Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP) oraz Francji (Legia Honorowa). Przyznano mu także tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Został także zaliczony w poczet stu najbardziej wpływowych Polaków za granicą. Wszystko to niezaprzeczalnie podkreśla, iż był on prawdziwie postacią wyjątkową, która wpisała się w historię wielu narodów.
Po mszy świętej uczestnicy spotkania mogli zobaczyć film ,,Kardynał z Buszu”, a po nim wiceprezes Fundacji Bogdan Romaniuk opisał prace fundacji od 2008r. Fundacja jak się okazuje zdołała odbudować i odnowić dworek myśliwski Kozłowieckich
w Hucie Komorowskiej dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej, otworzyła muzeum swojego Patrona, oraz w związku z 100. rocznicą urodzin Kardynała Adama Kozłowieckiego wydała okolicznościowy medal wg projektu Andrzeja Nowakowskiego. Medal wybito w Mennicy Polskiej. Z tej też okazji Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek i kopertę z portretem Kardynała. Od śmierci Patrona, czyli od 2008r. Fundacja organizuje naukowe konferencje
i wystawy oraz angażuje się w tworzenie Diecezjalnego Centrum Misyjnego o charakterze formacyjno - edukacyjnym.
Od 2011r. rozpoczęły się również prace nad fabularnym filmem o Kardynale Kozłowieckim, Misjonarzu Afryki. Do współpracy zostali zaproszeni Państwo Wieczyńscy, reżyserzy filmu o ks. Jerzym Popiełuszce.
Fundacji, udało się również zorganizować wystawę pt. „Z otwartymi dłońmi”, poświęconą działalności Kardynała Adama Kozłowieckiego w Dachau, na terenie dawnego obozu koncentracyjnego, którą można było zwiedzać od 25 października 2011 r. do 8 stycznia 2012 r. 11 kwietnia 2012 r. ta sama wystawa została otwarta w Sejmie RP w Warszawie, w porozumieniu z Parlamentarnym Zespołem ds. Afryki. 19 czerwca 2012 r. angielsko-francuska wersja ekspozycji prezentowana była w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W marcu przyszłego roku planowane jest także otwarcie wystawy w Muzeum Narodowym w Lusace.
W Polsce wystawa prezentowana była w Kamieńcu k/ Poznania, Dębicy, Wrocławiu i do 20 grudnia w Kolegiacie Kolbuszowskiej. Po prezentacji wystąpiła zespół Bartka Jaskota. Podczas koncertu można było posłuchać refleksyjnych utworów Maryjnych i pieśni adwentowych. Koncert muzyków z Mielca zorganizowano dzięki wsparciu ks. Lucjana Szulmierza. W organizacji koncertu pomogli pracownicy MDK w Kolbuszowej na czele z p. dyrektorem.
Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej będzie na nowo można odwiedzać od 3 lutego 2013r., w nowej szacie graficznej ekspozycji i wnętrz.

Katarzyna Cesarz

 

 

16 Grudzień 2012