Styczeń
2014.01.09 Wizyta Sióstr z Włoch i Rwandy w Muzeum 09 Styczeń

2014.01.09 Wizyta Sióstr z Włoch i Rwandy w Muzeum

9 stycznia br. Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ gościło siostry zakonne z zagranicy: s. Alfredinę Petrachi z Włoch, s. Adálię Dias, s. Théodorę Uwomkumba z Rwandy oraz s. Mariuszę Łumiewską SAC, która od roku 1970 pracowała w Rzymie.

Siostry przybyły do Huty Komorowskiej zachęcone informacjami na temat Muzeum „Misjonarza Afryki”, by dowiedzieć się więcej o kard. Adamie Kozłowieckim SJ, który - jak podkreśliły - zasługuje na chwałę ołtarzy. Jedna z sióstr miała nawet okazję osobiście spotkać Księdza Kardynała, gdy przebywał on z wizytą w Rzymie.

Ogromne wrażenie na zwiedzających wywarła także nowa wystawa multimedialna Muzeum, która w atrakcyjny sposób dopełnia treści prezentowane w tradycyjny sposób i zachęca młodzież do zapoznania się z historią życia i działalności kard. Kozłowieckiego.

  Wizyta Sióstr, 09.01.2014

9 stycznia 2014 Siostry w towarzystwie Ks. Edwarda Franuszkiewicza i Pana Dariusza Bździkota, Dyrektora Muzeum. Zwiedzanie Muzeum

   Zwiedzanie Muzeum

 

09 Styczeń 2014
2014.01.19 Spotkanie misjonarzy z Diecezji Sandomierskiej w Hucie Komorowskiej 19 Styczeń

2014.01.19 Spotkanie misjonarzy z Diecezji Sandomierskiej w Hucie Komorowskiej

 

19 stycznia br. (niedziela) odbyło się w Hucie Komorowskiej spotkanie opłatkowe, w którym udział wzięli misjonarze z Diecezji Sandomierskiej: Ks. dr Stanisław Marek z Majdanu Łętowskiego, Ks. Kazimierz Żyłka z Ulanowa, Ks. Jan Sobczyk z Janowa Lubelskiego oraz Ks. Marek Dzióba z Koprzywnicy. Organizatorem spotkania była Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” i Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej. W wydarzeniu uczestniczył także Ks. Daniel Koryciński, Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej.

 

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem Bp Edwarda Frankowskiego w kościele pod wezwaniem Św. Rodziny w Hucie Komorowskiej. Po Mszy św. zaproszeni goście i misjonarze udali się do Muzeum, gdzie zwiedzili wystawę poświęconą kard. Adamowi Kozłowieckiemu SJ. Ekspozycja w ostatnim czasie została uzupełniona o nowe elementy, takie jak piramidy holograficzne, ekrany dotykowe i monitory LCD, będąc jednocześnie jedyną tego typu nowoczesną wystawą na Podkarpaciu.

 

 

Ważną częścią spotkania były opowieści księży misjonarzy dotyczące ich posługi misyjnej oraz dzielenie się doświadczeniami z pozostałymi gośćmi. Zaprezentowano także stronę internetową „Czas na misje” (www.czasnamisje.pl), poświęconą działalności Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, na której można nie tylko obejrzeć eksponaty oraz zapoznać się z postacią kard. Kozłowieckiego, ale także dowiedzieć się więcej o działalności misjonarzy polskich w świecie – w tym w szczególności pochodzących z terenu naszej diecezji.


 

 

19 Styczeń 2014
2014.01.20 - 02.02 Ferie w Muzeum 20 Styczeń

2014.01.20 - 02.02 Ferie w Muzeum

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ

na okres ferii zimowych 2014:

24.01.2014 (godz. 12:00) – spotkanie „Misje polskie w Internecie” (prezentacja strony internetowej Wirtualnego Muzeum – „Czas na misje” – i stron prowadzonych przez polskich misjonarzy)

26.01.2014 (godz. 14:00) i 29.01.2014 (godz. 13:00) – spotkanie z misjonarzem połączone z koncertem „Aniołków Ryszarda” z Huty Komorowskiej

29.01.2014 (godz. 11:00) – spotkanie pod hasłem „W drodze do Afryki” (opowieści uczestników wyjazdu do Afryki w dniach 16.10.2013 – 06.11.2013: Roberta Wilka, Mariusza Wołosza, Dariusza Bździkota; prezentacja zdjęć i pamiątek z podróży)

31.01.2014 (godz. 12:00) – warsztaty muzyczne, które poprowadzi Paulina Kodyra

Ponadto w trakcie trwania ferii zimowych od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 13:00 Muzeum bezpłatnie oferuje:

  • nowoczesną, jedyną na Podkarpaciu, wystawę multimedialną, w skład której wchodzą: ekrany dotykowe (edukacyjna gra interaktywna dotycząca Polski i Zambii), piramidy holograficzne (wirtualne eksponaty), ekrany LCD prezentujący filmy i zdjęcia z Kardynałem Kozłowieckim;
  • konsultacje z języka angielskiego prowadzone przez anglistę (oprócz 18.01., 22.01., 26.01., 01.02., 02.02.);
  • salę multimedialną (projekcje filmowe, czytelnia biblioteczna);
  • kawiarenkę internetową – możliwość korzystania z komputera z dostępem do Internetu w godzinach otwarcia Muzeum (8:00 – 16:00).

Serdecznie zapraszamy!!!

Muzeum czynne jest od wtorku do soboty w godz. 8:00 – 16:00, w niedziele w godz. 12:00 – 16:00. Wstęp wolny.

Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ

Huta Komorowska 32a

36-110 Majdan Królewski

e-mail: muzeum@cardinalekozlowiecki.pl

tel./fax: 15 811 12 64

Prosimy o uprzednie zgłaszanie grup zorganizowanych

20 Styczeń 2014
2014.01.26 Spotkanie z Panią Alicją Popielarz, wolontariuszką misyjną 26 Styczeń

W niedzielę 26 stycznia o godz. 14:00 w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej odbyło  się spotkanie, które poprowadziła Pani Alicja Popielarz z Ropczyc. W trakcie spotkania Pani Alicja dzieliła się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z pobytu w Afryce.

Kilka informacji o Pani Alicji:

W Afryce byłam dwukrotnie, pierwszy wyjazd obejmował pobyt w Etiopii i Kenii (3 miesiące). Był to wyjazd głównie turystyczny, ale również zawoziliśmy podstawowe środki medyczne w ramach zorganizowanej przez nas „Studenckiej Akcji Humanitarnej”. Odwiedzałam też podczas tego pobytu ośrodki misyjne. Przez kilka lat współpracowałam z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym „Młodzi Światu” z Krakowa, dzięki któremu trafiłam na 4 miesiące na misję do Sierra Leone (Afryka Zachodnia). Tam zajmowałam się projektami edukacyjnymi, z wykształcenia jestem pedagogiem. W Sierra Leone organizowałam i współprowadziłam szkołę podstawową, zajęcia dodatkowe dla młodzieży, koordynowałam program dożywiania dla dzieci oraz współpracowałam z ośrodkiem „Dzieci Ulicy”.

26 Styczeń 2014
2014.01.29 Kolejne spotkanie w ramach Ferii w Muzeum 2014 - Wspomienia z Zambii 29 Styczeń

2014.01.29 Kolejne spotkanie w ramach Ferii w Muzeum 2014 - Wspomienia z Zambii

„W drodze do Afryki” – pod takim hasłem odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane w ramach Ferii w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej. W trakcie spotkania Pan Robert Wilk z Nowej Dęby i Pan Mariusz Wołosz dzielili się z zebranymi swoimi wrażeniami z odbytej w ubiegłym roku podróży do Zambii. Oprócz ciekawych opowieści, nie zabrakło także pięknych zdjęć i pamiątek.

Przypomnijmy, iż 21 października ubiegłego roku w Muzeum Narodowym w Lusace otwarto wystawę „Z otwartymi dłońmi”, poświęconą kard. Kozłowieckiemu. Z tej okazji delegacja z ramienia Fundacji i zaproszeni goście udali się do Zambii, aby wziąć udział w tym jakże ważnym wydarzeniu, które było hołdem złożonym samem kard. Adamowi Kozłowieckiemu SJ, „Misjonarzowi Afryki” – jak zwykło się go nazywać – wywodzącemu się z terenu naszego regionu, oraz wszystkim polskim misjonarzom i misjonarkom, którzy w trudzie i poświęceniu pracują na „Czarnym Lądzie”.

W trakcie spotkania wystąpiła Schola z Huty Komorowskiej, którą prowadzi Paulina Kodyra, uczennica II klasy LO. „Aniołki Ryszarda” swoim występem chciały zachęcić do uczestnictwa w jasełkach parafialnych, które zaplanowano na 2 lutego.

Spotkanie

Robert Wilk i Mariusz Wołosz omawiają wizytę w Zambii w 2013 r.

Występ Scholi

"Aniołki Ryszarda"

29 Styczeń 2014
Luty
2014.02.02 Jasełka w Hucie Komorowskiej 02 Luty

2014.02.02 Jasełka w Hucie Komorowskiej

„A noc była ciemna, kiedy to się stało, lecz blaskiem Dzieciątko na sianku jaśniało i gwiazda jaśniała na wysokim niebie, bo Bóg się uniżył, aby zbawić Ziemię. Król wszystkich ludzi zstąpił nam z nieba, przeto nam radować się bracia trzeba. Abyście cud wielki z radością przeżyli, opowiemy wam wszystko jak byście tam byli…”

Dziś w remizie strażackiej w Hucie Komorowskiej odbyły się jasełka parafialne, które przygotowały „Aniołki Ryszarda” pod przewodnictwem Pauliny Kodyry (samodzielne przygotowanie uczestników, opracowanie scenariusza i dekoracji). 35-minutowy program zawierał nie tylko dialogi, ale także piosenki. Jasełka zostały przygotowane we współpracy z Fundacją im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”. Za pomoc w organizacji serdecznie dziękujemy:

- Proboszczowi Parafii p.w. Świętej Rodziny w Hucie Komorowskiej, Ks. Ryszardowi Oleksakowi; - Panu Sołtysowi Henrykowi Hałce; - Panu Mariuszowi Wołoszowi; - Kołu Gospodyń z Huty Komorowskiej; - Dyrekcji Gminnego Ośrodka Kultury w Majdanie Królewskim.

Zobacz foto (78 zdjęć) i video (35 minut).

 

02 Luty 2014